Olaf Osica

Polski politolog, manager sektora think-tanków, ekspert spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych i politycznych. Dyrektor ds. badań i rozwoju w SpotData, serwisie analitycznym grupy Bonnier Business Polska. Były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, a obecnie jest przewodniczącym Rady Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

W 2000 ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów został stypendystą GFPS na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji (1995). W 2007 doktoryzował się w zakresie nauk społecznych i politycznych w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji.

Swoją karierę analityczną rozpoczynał w latach 1998-2002 w Centrum Stosunków Międzynarodowych. Następnie, w latach 2005-2010, był ekspertem Centrum Europejskiego Natolin w Warszawie. W latach 2005-2011 pracował także jako wykładowca w Instytucie Unii Europejskiej Collegium Civitas. Był też uczestnikiem programów stypendialnych dla liderów opinii w USA i Francji. W swojej pracy badawczej zajmował się głównie tematyką bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, relacji transatlantyckich oraz stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej.

Od 2010 pełnił funkcję wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich, a w latach 2011–2016 był dyrektorem Ośrodka. Od 2016 pełni funkcję przewodniczącego Rady OSW, będącej społecznym organem doradczym.

Od lutego 2016 do marca 2017 był dyrektorem ds. oceny ryzyka w Polityka Insight. Od września 2017 do września 2019 był dyrektorem projektu „Rynki zagraniczne” w PTWP S.A. Jego artykuły publikuje m.in. „Tygodnik Powszechny”.

W 2015 Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Media społecznościowe

 Research and Development Director at SpotData
 Age number:
 Phone:
 Email: