Dariusz Rosiak

Polski dziennikarz radiowy i prasowy, reportażysta nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.

Z wykształcenia jest anglistą. Był wieloletnim pracownikiem francuskiego radia RFI i sekcji polskiej BBC. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie, pisał m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Tygodniku Powszechnym”. Jego pojedyncze teksty ukazywały się również w „Polityce”. W 2001 r. był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”. W 2005 r. został pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon”, skąd został odwołany po niezadowalających wynikach sprzedaży. Później pracował w projekcie Agory „Nowy Dzień”, gdzie miał stałą rubrykę na ostatniej stronie w każdy wtorek. Przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Publikował również felietony w miesięczniku „W Drodze”. Od 2016 roku „wolny strzelec”.

Od 2006 roku do stycznia 2020 roku Rosiak związany był z Polskim Radiem, prowadząc magazyn Więcej świata w Radiowej Jedynce, Puls świata w Dwójce oraz okazjonalnie Klub Trójki. Od 2007 do 2020 roku prowadził w Trójce autorski przegląd najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych w godzinnej audycji Raport o stanie świata.

Po zwolnieniu z Polskiego Radia rozpoczął zbiórkę na dalszą produkcję audycji na portalu Patronite. Pierwszy odcinek Raportu w formie podcastu pojawił się na początku marca 2020 roku, a następne pojawiają się co tydzień w sobotę. Niedługo później pojawił się dodatkowy format Raport na dziś, pojawiający się co tydzień w środę. 

W 2016 za książkę Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Laureat Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż o Kurdach.

Media społecznościowe

 Journalist, creator of the World State Report
 Age number:
 Phone:
 Email: